За статистикою ВООЗ, у країнах з низьким або середнім рівнем доходу більш ніж 75% людей, які потребують психічного і неврологічного лікування, його не отримують.

До теми Як впливає стрес під час вагітності на формування плоду: нове дослідження

Зокрема й в Україні більшість людей не поспішають звертатися за психологічною підтримкою або психічною допомогою з декількох причин:

 • Не розуміють, що їм необхідна допомога чи лікування.
 • Вважають, що це погано і соромно. Або ж непокояться, що про це скажуть знайомі, родичі сусіди.
 • Не знають, куди звернутися.
 • Не дозволяє фінансове становище.

Впізнали в якомусь із цих пунктів себе? Спершу поговоримо про те, чому не потрібно нехтувати психологічною допомогою.

Ізоляція, втрата доходу, тривожність і страх, втрата близьких – усі думки, породжені реакцією на пандемію, негативно впливають на психіку, посилюючи вже наявні розлади. На фоні пандемії багато людей почали страждати від безсоння і стали відчувати тривогу. Окрім цього, зросла статистика споживання алкоголю та наркотиків, а також домашнього насилля. Багато людей втратили роботу або бізнес. Люди хвилюються за своє здоров’я, за членів своєї родини та за майбутнє економічне становище. На ці побоювання накладаються економічні негаразди, напруга через догляд за родиною, проблеми в сімейних стосунках, соціальна дистанція та стигма.


Особливо відчувають вигорання медичні працівники, які мають підвищене навантаження на роботі й постійно контактують із хворими, ризикуючи заразитися. Робота в умовах стресу та переживання за стан свого здоров’я сильно впливає на психологічний стан.

Мають проблеми і пацієнти, які перехворіли на коронавірус COVID-19. Згідно з дослідженням Оксфордського університету, велика кількість пацієнтів, виписаних із клінік, відчувають тривогу та депресію тривалий час після одужання. Це відбувається з декількох причин – відомо, що COVID-19 впливає на роботу мозку. Окрім того, взнаки дається й пережитий стрес під час інтенсивного лікування.

Потребувати психологічної допомоги може й дитина, яка живе у тривожному середовищі. Сварки батьків, фінансові обмеження, ізоляція від друзів або дідусів та бабусь, відвідування уроків під час пандемії з усіма цими правилами та масками, а особливо втрата рідної людини – все це залишає слід на психіці. Особливо важливо приділити увагу психологічному стану дитини, якщо вона страждає від булінгу в школі.

Психологічної допомоги може потребувати абсолютно кожна людина незалежно від віку та статусу. У ВООЗ часто наголошують, що душевні хвороби потрібно лікувати абсолютно на такому ж рівні, як і інші захворювання. Адже відсутність психологічних розладів значно покращує якість життя та знижує ризик виникнення фізичних захворювань. Багато хвороб виникають через стрес, неправильний спосіб життя та харчування. Але від всіх цих проблем можна позбутися за допомогою психолога.

В Україні відвідування психолога часто асоціюється з чимось соромним. Але лише уявіть – якби кожна людина у світі відвідувала психолога або ж психотерапевта, у світі було б значно менше злочинів, ненависті і самогубств та більше щасливих людей. І ні, не через те, що психолог “змінює сприйняття реальності”, як вважає багато людей в Україні. А просто через те, що кожна людина позбулася б комплексів, страхів, проблем з агресією і навчилася б долати труднощі. У розвинених країнах люди відвідують психолога не лише тоді, коли відчувають у цьому гостру потребу. Вони ходять до нього задля підтримки психологічного здоров’я, мотивації та розвитку.

Кожній людині важливо бути почутою. Відкритися та виговоритися – це нормально. Психолог ніколи вас не засудить, не висміє та не розповість комусь про вашу таємницю. Він зробить усе для того, щоб насправді вам допомогти, і він знає, як це зробити.

blank

Як зрозуміти, що вам або вашим близьким необхідна психологічна підтримка

Психологи радять постійно дослухатися до себе та звертати увагу на стан близьких людей.

Про потребу психологічної допомоги свідчать такі симптоми та ситуації:

 • Порушення сну.
 • Раптова зміна харчових звичок, різке схуднення або набір ваги.
 • Хвороби, які не можуть встановити лікарі або ж які почалися після сильного стресу.
 • Нав’язливі думки про минуле.
 • Страх та самотність.
 • Вам важко приймати рішення і є проблеми з концентрацією.
 • Є почуття безнадії, апатії, гніву.
 • Ви не впевнені в собі та своїх силах. Страждаєте від низької самооцінки.
 • Часто вживаєте алкоголь або інші психоактивні речовини.
 • У вашому житті багато конфліктів, ви втрачаєте друзів. Або ж ви самі помітили, що стали асоціальною людиною і постійно дистанціюєтеся від інших людей.
 • Бракує енергії та життєвих сил, вам усе байдуже.
 • Вам складно виконувати звичну повсякденну роботу.
 • Вважаєте себе безпорадною і безкорисною людиною.
 • Ви хочете заподіяти шкоду собі або комусь.
 • Є перепади настрою, які заважають повсякденному життю.
 • Не можете подолати проблеми на роботі або труднощі в навчанні.
 • У вас проблеми в сім’ї.
 • Ви потерпаєте від домашнього насилля або ж не можете контролювати свій гнів.
 • Відчуваєте, що потрібно виговоритися, розповісти про свої проблеми, емоції та переживання.

У будь-якому з цих випадків не варто відкладати звернення до фахівців. Навіть якщо ви ще не готові відвідати психолога чи психотерапевта, є й інші способи зробити перший крок до лікування.

До теми Чи є у вас біполярний розлад: 10 ранніх ознак, які вказують на його наявність

blank

Куди звертатися за психологічною допомогою

Якщо не готові відвідувати фахівців, можна спробувати зробити хоча б один дзвінок на лінію емоційної підтримки. Гаряча лінія МОМ надає безкоштовну психологічну допомогу людям будь-якого віку.

На лінії працюють досвідчені психологи. Кожен дзвінок повністю анонімний та конфіденційний.

Не терпіть душевний біль. Він такий же важливий, як і фізичний.

Організатором гарячої лінії психологічної підтримки є Міжнародна організація з міграції (МОМ), а фінансує роботу лінії Бюро у справах населення, біженців та міграції Держдепартаменту США.

МОМ працює в Україні з 1996 року. Організація допомагає уряду України в управлінні міграційними процесами, протидіє торгівлі людьми, а також надає допомогу внутрішньо переміщеним особам (ВПО) та людям, які зазнали наслідків конфлікту.